Plagiat i Librus łączą siły. Firmy nawiązały strategiczną współpracę, której celem jest dostarczanie polskim szkołom kompleksowego rozwiązania w zakresie ochrony oryginalności prac uczniowskich, będącego już standardem na Zachodzie, jak również na polskich uczelniach wyższych.
W ramach rozwiązania LIBRUS Synergia (w każdym z wariantów) szkołom udostępniony zostanie pakiet antyplagiatowy, ukierunkowany głównie na potrzeby gimnazjów i szkół średnich. To innowacyjny projekt, niemający w Polsce precedensu, który w pierwszym etapie obejmie około 3300 polskich szkół, blisko 1,2 mln Uczniów oraz 115 000 Nauczycieli. Integracja narzędzi udostępnianych szkołom przez Librus z systemem Plagiat.pl, pozwoli rozbudować wybrane moduły rozwiązania LIBRUS Synergia w taki sposób, że „skanowanie” prac z wykorzystaniem modułu antyplagiatowego będzie odbywać się w sposób automatyczny i bez potrzeby wykonywania dodatkowej pracy przez Nauczycieli.
Dzięki podjętej współpracy wszyscy Nauczyciele korzystający z rozwiązania LIBRUS Synergia otrzymają bezpłatny dostęp do Systemu Antyplagiatowego®, powszechnie stosowanego na większości polskich uczelni wyższych. Pozwoli to zaszczepić młodzieży akademickie standardy samodzielnej pracy i ochrony praw własności intelektualnej już na wcześniejszych etapach kształcenia.
Jednym z głównych zadań Systemu Antyplagiatowego® firmy Plagiat.pl ma być wspomaganie pracy nauczycieli dzięki możliwości weryfikacji zadań domowych, projektów czy prac egzaminacyjnych pod kątem obecności w nich nieuprawnionych zapożyczeń. System porównuje prace z tekstami umieszczonymi w bazach światowego Internetu, w wewnętrznych bazach szkół oraz w ogólnopolskiej bazie prac Uczniów. Oczywiście obejmuje nie tylko prace napisane w języku ojczystym, ale również prace w językach obcych.
Walka z niepożądanym i wciąż rosnącym zjawiskiem plagiatowania prac powinna być działaniem wychowawczym szkoły, ukierunkowanym na budowanie świadomości Uczniów w zakresie szacunku do autorstwa własnego i innych osób. Nie ma przeszkód, aby stała się jednym z założeń programu wychowawczego każdej szkoły. Tym samym stanie się oddziaływaniem wynikającym z programu wychowawczego, które będzie znajdowało odzwierciedlenie w kryteriach ocen zachowania oraz w treściach podstawy programowej poszczególnych przedmiotów. Podstawa programowa jest operacyjna, czynnościowa, a więc wymusza autorstwo Uczniów w działaniu, co szkoła również jest zobowiązana monitorować. – mówi Marcin Kempka, Prezes Zarządu Librus.
Dzięki współpracy z Librusem w stosunkowo krótkim czasie wdrożymy w polskich szkołach najwyższe standardy jakości kształcenia w zakresie samodzielności i ochrony własności intelektualnej. Pozytywne rezultaty będą widoczne w wielu obszarach – zarówno na polu jakości kształcenia i umiejętności Uczniów, jak i ich formacji etycznej. Zjawisko „kopiuj-wklej” jest wyzwaniem dla systemu edukacji w skali globalnej, z którym, jak dotąd, niewiele krajów potrafi sobie skutecznie radzić. Uważam, że nie jest przesadą stwierdzenie, że nasza wspólna inicjatywa odmieni polską szkołę. – uważa dr Sebastian Kawczyński, Prezes Zarządu firmy Plagiat.pl.
Moduł Antyplagiatowy w ramach rozwiązania LIBRUS Synergia będzie gotowy do wdrożenia jeszcze w bieżącym roku szkolnym, a szczegółowe informacje na jego temat pojawią w najbliższym czasie. Doskonałą okazją do poznania założeń naszego nowego projektu oraz konsultacji w tym zakresie jest zbliżająca się konferencja „Nowoczesny Dyrektor” (www.nowoczesny-dyrektor.pl), w której uczestniczyć będzie około 450 Uczestników, a która odbędzie się w II połowie marca b.r. w Ożarowie Mazowieckim. Podczas konferencji przeprowadzone zostaną dwa seminaria dotyczące tej tematyki.
![tabela1]()
***
Firma Plagiat.pl jest liderem rynku oprogramowania służącego do weryfikacji prac pod względem oryginalności tekstu w Polsce i Rumunii. Oferuje swoje rozwiązania uczelniom, wydawnictwom oraz indywidualnym użytkownikom. Plagiat.pl współpracuje obecnie z ponad 180 szkołami wyższymi w Polsce i 200 na świecie. Świadczy usługi również na rynkach niemieckim, mołdawskim i kolumbijskim. Serwis Plagiat.pl istnieje od 2002 roku. Więcej informacji na stronie www.plagiat.pl.